شوید خشک

38,000تومان190,000تومان

شوید خشک

نام علمی :Anethum graveolens dhi

نام دیگر: نام دیگرشوید شبت است

طبیعت شوید:طبیعت آن، گرم و خشک است.

مصارف:جهت استفاده در پخت پز و استفاده جهت تهیه دمنوش

تیره:چتریان

محل رویش:گویند که اصل شوید از ایران و مصر و هند بوده‌است

شناسه محصول: نامعلوم دسته:

توضیحات

شوید نوعی گیاه یک ساله و دوساله است که کاشت آن از طریق بذر صورت می‌گیرد. از نوشته‌های پیشینیان چنین بر می آید که از شوید بر درمان بیماری های استفاده می کردند. خشک کردن شوید به این صورت است که پس از تمیز کردن و آبکشی نمودن روی پارچه ای می‌ریزند تا خشک شود.

تاریخچه شوید:

از زمانهای بسیار دور استفاده از شوید به عنوان خوراکی و گیاه دارویی وجود داشته است. بر روی برگ های پاپیروسی نوشته هایی وجود دارد که نشان می دهد که مصریان از سبزی شوید به عنوان یک سبزی خوراکی استفاده می نمودند. یونانیان نیز شوید را همچون داروی معجزه آسا می دانستند.

در این زمینه فیثاغورث و بقراط دانشمند بر این عقیده بودند که گرفتن تنها چند برگ شوید در دست چپ آدمی را از بروز بیمارهای مصون می دارد و اجنه را در نطفه خفه می‌کند. در تورات نیز این نکته وجود دارد که قوم بنی اسرائیل به شوید به عنوان یک سبزی مفید توجه داشتند و از آن استفاده می کردند. در قرون وسطی هیلدگارد استفاده از تخم شوید را برای جلوگیری از خونریزی بینی و …تجویز می نمود.

مشخصات گیاه شوید و چگونگی رشد و نمو آن:

شوید را در زبان انگلیسی Dill می‌نامند و در عربی آن را سزاب می گویند. شوید گیاهی یک‌ ساله و دوساله به حساب می آید. ارتفاع این گیاه بین 30 تا یک متر می باشد. گیاه شوید دارای ریشه مخروطی شکل راست و سفید رنگ می‌باشد .میوه سبزی شوید بیضی مانند مسطح و پهنای آن 3 میلی متر می‌باشد. رنگ برگهای این گیاه سبز می باشد. نحوه کاشت شوید از طریق بذر صورت می‌گیرد. عمق مناسب برای کاشت بذر شوید در حدود1 تا 2 سانتی متر می‌باشد. فاصله ردیف های از یکدیگر باید در حدود 12 سانتی متر باشد. بعد از کاشت شوید سریع آن را باید آبیاری نمود. این گیاه متعلق به جنوب غربی آسیا و آسیا مدیترانه ای است. سبزی شوید در مناطق مختلف رشد می‌کند.

خواص شوید خشک:

  1. شوید خاصیت آنتی باکتریایی و موادی موسوم به پلی استیلن دارد.
  2. شوید دارای فعالیت های ضد قارچی به همراه اثرات ضد التهابی است.
  3. سبب باز شدن صفرا می‌شود. مانع بروز یبوست می شود.
  4. استفاده از شوید باعث از میان رفتن قولنج در کودکان شده و با شل نمودن عضلات نفخ معده را برطرف می کند.
  5. شوید سرشار از آهن، منیزیم، کلسیم می باشد.

کاربرد شوید خشک:

از شوید برای درمان بیماریها استفاده می شود. از دانه های شوید برای تهیه انواع شربت و … استفاده‌ می شود. از شوید خشک شده به عنوان یک دمنوش کاربردی استفاده می شود.

توضیحات تکمیلی

وزن نامعلوم
ابعاد نامعلوم

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “شوید خشک”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *